Wiosenny wywiad z Florasenti o zapachach, wrażeniach i o pięknej roślinie ze świata sprzed 95 milionów lat.
„Dżem, miód i brzoskwinia…”
Ewa (Loppi) : Małgosiu, chciałabym napisać coś na bloga o magnolii. To ten czas gdy ona zakwita w naszych ogrodach i parkach. Znam ten zapach z olejku eterycznego i zdziwiło mnie to, że nie każda magnolia pachnie. Raz tylko natknęłam się na pachnącą magnolie. Była biała i miała delikatne kwiaty. Dla mnie jest to słodki zapach, a obraz jaki przyszedł w kontakcie z nim to Odnowa, relaks, puszczenie napięcia ciała i gotowość na regenerację. Czym jest dla ciebie zapach Magnolii i jakimi informacjami mogłabyś się podzielić o tej pięknej roślinie?
Małgosia (Florasenti): Cieszy mnie, że zaczynasz bloga właśnie od Magnolii, bo są to niezwykłe drzewa dla mnie, dlatego że rodzina magnoliowatych jest jedną z najstarszych rodzin kopalnych. Czyli takich, które występowały w minionych epokach geologicznych i, o których istnieniu wiadomo dzięki pozostałym w skałach ich szczątkom lub odciskom czyli skamieniałościom. Więc wąchając olejek eteryczny z kwiatów Magnolii wyobrażam sobie te niezwykłe lasy, bujną roślinność a może i niesamowite zwierzęta, które wtedy żyły. I przenoszę się wyobraźnią do świata sprzed 95 milionów lat, bo tak są datowane pierwsze, odkryte pozostałości z rodziny Magnoliowatych.
Obecnie istnieje bardzo wiele gatunków tych drzew, które obdarzają nas feerią różnobarwnych kwiatów właśnie na początku wiosny, kiedy potrzebujemy Odnowy. I masz rację, nie wszystkie kwiaty Magnolii wydzielają zapach. Magnolia, z której ja używam olejku eterycznego to Michelia alba. Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów południowo -wschodniej Azji. Drzewo to jest hybrydą i często uprawiane jest jako drzewo ozdobne. W Chinach kwiaty magnolii są stosowane w medycynie chińskiej i do aromatyzowania herbaty. Ten wiecznie zielony krzew ma czysto białe kwiaty o słodkim, świeżym , cytrynowym zapachu . Olejek jest destylowany parą wodną z kwiatów. Występuje również olejek eteryczny destylowany z liści tej rośliny, ale różnią się one zapachem. Dla mnie wonności Magnolii to słodycz dżemowa, lekko herbaciana, jest też powiew świeżości kwiatowej i owocowej. Ta słodycz dżemowa przypomina mi zapach dżemu z fig i jakiegoś delikatnie ciepłego ciasta z dżemem, może brzoskwiniami, miodem i nutką wanilii. Ale każdy odnajdzie tam coś innego, bo olejki eteryczne tak działają. Przywołują wspomnienia, uczucia, emocje, reakcję ciała fizycznego. A każdy zapach łączy się z indywidualnym przeżyciem każdej istoty.
Olejek z Magnolii według aromaterapii francuskiej działa relaksująco, odprężająco, uspokajająco, choć dla mnie wspaniałym połączeniem jest olejek z Magnolii i Cytryny i mam cudowne wiosenne, ożywcze perfumy naturalne! A połączenie Magnolii, Lawendy wąskolistnej i Geranium Bourbon to ulubiony zapach pewnej kobiety i tę mieszankę nazwałam Magnolią Kasi!
Jest jeszcze jedna bardzo ciekawa odmiana Magnolii i jest to Michelia Champaca, z której otrzymywany jest absolut z kwiatów, używany przy tworzeniu perfum, ale o tym może w kolejnej rozmowie!
Niech ścieżki roślin prowadzą Ciebie do największych odkryć w Twoim życiu!